Osobní automobil dnes vlastní prakticky každý dospělý člověk. Jejich počet na silnicích se stále zvyšuje, a to nejen u nás, ale i na celém světě. Není tedy divu, že se často debatuje o jejich vlivu na životní prostředí. S tím také přichází otázka, pro který ze spalovacích motorů bychom se z tohoto pohledu měli rozhodnout, zda pro benzinový či dieselový. Který z nich je pro nás lepší?

 

autobus hromadné dopravy

 

Bohužel odpověď není zcela jednoduchá. Každý z nich má totiž své plusy i minusy, a záleží hodně na tom, co je pro nás důležitější. Zjednodušeně řečeno, benzinový motor produkuje více škodlivých zplodin, zatímco dieselový vypouští větší množství skleníkových plynů. O tom, že je obojí špatně, není pochyb. Ale která z možností je tedy lepší?

 

Pokud vsadíme na ten benzinový, je nutné připravit se na nárůst počtu respiračních chorob a s tím spojených úmrtí, zvláště u starších osob. Situace již dnes není v tomto ohledu zrovna ideální, a pokud bychom přešli všichni na benzin, změnila by se k horšímu. A je pochopitelné, že to je něco, co nikdo z nás nechce.

 

dobíjení elektrického automobilu

 

Ovšem ani dieselový motor není taková výhra. Čím více skleníkových plynů v atmosféře budeme mít, tím více extrémního počasí budeme zažívat. Již dnes máme tornáda i u nás, kde dřív nebývala, stejně jako nezvykle mírné zimy či velmi horká léta. A to se v budoucnu bude jen zhoršovat, a používáním naftových motorů tento proces jen urychlíme. Je tedy jasné, že ani zde není o co stát.

 

To je ostatně také důvod, proč se hledají varianty ke spalovacím motorům. Jedním z nich jsou elektromobily, avšak tyto zatím nejsou bez chyby a navíc vůči nim panuje nedůvěra veřejnosti, a to bez ohledu na to, jak moc se je vlády jednotlivých zemí snaží prosadit.

 

Je tedy na čase se zamyslet nad tím, co je vlastně pro nás nejlepší a jakou cestou bychom se měli v budoucnu vydat, abychom svět zachovali i pro naše potomky.

Co místo podprsenky?
Lepší hypotéka