V Belgii jsou daně online

Květen 4, 2010 by clasic
Rubrika: Aktuální daňové zprávy 

V naší zemi se pozvolna rozbíhá systém odevzdávání daňového přiznání pomocí internetu – tedy online. Daňové přiznání by tak mělo být snadné, rychlé a bezstarostné. Opak je ale pravdou. Většina poplatníků nechce daňové přiznání pomocí internetu odevzdávat, protože si nevědí rady. To v Belgii je situace diametrálně odlišná. U nás podá daňové přiznání online 15 tisíc lidí. V Belgii jsou to 3 miliony!!!

Proč to u nás s daněmi nejde online jako jinde?

Zanedbatelných 15 tisíc Čechů si dovolí podat daňové přiznání online. V Belgii funguje vše na jednoduchém principu a velmi jasně. Samozřejmě začali s celým procesem dříve než my, a to již před 7 lety, ale i přesto si z jejich situace může vzít to nejlepší. Více než polovina belgických plátců daně tak podává své daňové přiznání online.

Belgický Tax-On-Web

Za všechno může tento záhadný systém Tax-On-Web. Elektronické zpracování dat je v Belgii velmi populární již léta, elektronickou peněženku zde vlastní prakticky každý, většina lidí také vlastní elektronický průkaz totožnosti, který výrazně s identifikací plátců daně pomáhá. Důležité bylo také, že řada lidí obdržela zdarma, nebo za symbolický poplatek čtečku tohoto průkazu, takže každý může podávat daňové přiznání z domova bez zbytečné administrativy. Zde by se náš stát mohl velmi přiučit.

České EPO

České EPO tedy elektronické podání daně fyzických osob využívá zhruba 1% lidí, což odpovídá cca 15 tisícům plátců. Právnické osoby představují zhruba 2%, tedy zhruba 7 tisíc osob. Do tohoto systému nejsou samozřejmě zahrnuta daňová přiznání, která jsou v systému zpracována, vytištěna a pak fyzicky odnesena na úřad. Nejde totiž ve své podstatě o elektronické podání daňového přiznání.

Co si myslíte vy o elektronickém daňovém přiznání?

Využíváte ho? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi pod článkem.

Čtěte dále o daních

FacebookTwitterGoogleBookmark and Share

Napiště ke článku komentář: