Přeplatek na daních

Duben 2, 2010 by clasic
Rubrika: Daňové poradenství 

Přeplatek na daních je velmi příjemné zjištění, které člověk při vyplnění svého daňového přiznání zjistí. Pokud chcete přeplatek obdržet, co možná nejdříve a vyplníte daňové přiznání například v lednu, stejně své peníze uvidíte v termínu jako ten, který odevzdá daňové přiznání až 31. 3. Tento paradaox vůbec finanční úřady neřeší.

Z čeho vzniká přeplatek na daních?

Přeplatek na daních vznikne velmi snadno. Vše je odvislé od daňového základu a následného výpočtu daně. Do hry zde totiž vstupují odečitatelné položky a slevy na dani, díky nimž se člověk dostane i do záporných hodnot při výpočtu velikosti daně. A právě zde se projeví daňový přeplatek. Velmi snadno a jednoduše. Při splátkách hypotéky, vyživování dítěte a slevy na nepracující manželku můžete dosáhnout až deseti tisícových přeplatků daní.

Kdy přeplatek na daních dostanu?

Je to zajímavé, ale přeplatek na daních finanční úřady neposílají podle selského rozumu. Jelikož by musely vracet přeplatek na daních do třiceti dnů ode dne jeho vzniku. Vznikem se ale počítá až 31. březen, takže dřívější podání daňového přiznání je zcela zbytečné. Tento systém rozhodně nikoho nem,otivuje odevzdávat své přiznání k dani dříve, čímž by i pracovníkům finančních úřadů odpadli odpolední a večerní směny v práci.

30 dní na vrácení přeplatku se často protáhne

Od 1. 4. vzniká nárok na přeplatek a den poté,tedy  2. 4.  začíná běžet 30 denní lrůta na vrácení přeplatku na daních. Podle zákona č. 337/1992 Sb. v platném znění a jeho § 64 odst. 4. Den vrácení přeplatku je narozdíl od placení, dnem, kdy finanční úřad peníze ze svého účtu odeslal! Avšak praxe je od zákonných 30 dní pro vrácení přeplatku na daních podstatně delší.eníze člověk obdrží nejdříve 5. května, jelikož to je stále v lhůtě.

Nutné výslovné požádání o přeplatku na daních

O vrácen přeplatku je nutné výslovně požádat. Na konci daňového přiznání je pro takové zažádání přímo příslušná kolonka, kterou je nutné zaškrtnout. Peníze pak mohou být podle volby zaslány na účet či složenkou. Zajímavé je, že je možné o přeplatek na daních požádat i zpětně a to i 6 let nazpět. Vrací se částka vyšší než 50 Kč.

Čtěte dále o daních

FacebookTwitterGoogleBookmark and Share

Komentářů (8) on Přeplatek na daních

  [...] This post was mentioned on Twitter by Pavel Krejsa. Pavel Krejsa said: co je to přeplatek na daních? http://www.berne.cz/danove-poradensvtvi/preplatek-na-danich/ [...]

 1. andrej on Pá, 30th Dub 2010 16.36
 2. a kdy najpozdej ten priplatek dostanu?.dekuji za odpoved

 3. clasic on So, 1st Kvě 2010 10.36
 4. Podle zákona by to mělo být 30 dní od 2.4., takže 2. 5. , což je ale víkend, tudíž úřad zaplatí až 3.5. a následně je nutné počítat alespoň s 2-3 dny za převod mezi bankami. Mělo by to tedy být nejpozději 6. 5.

 5. andrej on Po, 3rd Kvě 2010 12.08
 6. mne to maj vratit slozenkou takze stejne do teho
  6.5?

 7. clasic on Út, 4th Kvě 2010 12.36
 8. nevidím důvod, proč by neměli. Aź složenka dorazí ozvěte se. Schválne vyhledám ještě další informace o doručování složenek od FÚ.

 9. clasic on Út, 4th Kvě 2010 12.37
 10. avšak, sám určitě dobře víte, jak fungují naše FÚ. Ikdyž pochybí, nejsou schopni se omluvit a soudit se s nimi raději nikdo nebude. Kontroly navíc jsou vždy nepříjemné.

 11. andrej on Pá, 7th Kvě 2010 13.23
 12. V pondeli sem byl na financnem ,podivalese ,odpoved mame prikaz na 5.5 dnez uz 7.5 nic neni .a na manzelku ze tak za 14 prijde ze byla hyba v systemu

 13. andrej on Po, 10th Kvě 2010 18.18
 14. Konecne dnes uz prysel mne preplatek.Manzelce jeste ne

Napiště ke článku komentář: