Vrátí se progresivní zdanění?
Vrátí se progresivní daň?
Jak důležité je mít progresivní daň? Proč platit více, když si více vydělám? Proč danit někoho, kdo vydělává více 38 procenty a toho, kdo vydělává méně pouze 10. Co se změní? Vždyť jsou tu úplně jiné faktory, které dokážou nízkopříjmovým skupinám daň snížit, či dokonce zrušit. Slevy na dani a odečitatelné položky jsou přeci tím, co snižuje i těm „nejchudším“ daň na minimum a právě rovná daň pak smazává rozdíly v ochotě pracovat.
Rovná daň je výhodná pro bohaté
Tak to slyšíme prakticky dennodenně, ale vždyť jde o rovnou daň, tedy o daň, která je procentně stejná pro každého člověka. Vždy mi stát sebere 15%. Vždy. Ať pracuji málo či více. Tím jsem motivován a snažím se více vydělat, protože mi zůstane stejně. Progresivní daň má přesně opačný efekt.
Progresivní daň tlumí růst
Progresivní daň, jak představují oranžoví politici, přináší pouze předvolební zajímavost. Oni vědí, že do státního rozpočtu tato změna nepřinese více prostředků, jelikož právě ti bohatí přesně vědí, jak se mají zachovat a jakým způsobem si peníze vyplatit. Jde pouze o trik, který se zkouší na voliče, a který bohužel již několikrát vyšel.
Rovná nerovná daň
A ona i ta dnešní rovná daň není tak rovná, jak by se mohlo zdát. Pokud mám plat velmi malý, díky slevám na dani se mohu dostat na nulovou daň. V tu chvíli platím 0%, i když je rovná daň 15. Naopak u vysokopříjmových skupin, jelikož se daň počítá ze superhrubé mzdy vychází daň necelých 24%, jelikož ve své podstatě je základ daně o 34% navýšen. Takže to s tou rovnou daní není tak, jak se říká. Ona i ta dnešní rovná daň dokáže rozlišit bohaté, chudé a ty co chtějí pracovat od těch, kteří pouze křičí.
Čtěte dále o daních
Napiště ke článku komentář: