Nové paušální daně
Možné paušální daně u živnostníků jsou předmětem aktuální diskuze na poli daňových zákonů. Jde o zatím návrh a projekt, který by měl ovlivňovat daň podle činnosti, kraje a velikosti obce, kde živnostník podniká. Jde o jasnou snahu zjednodušit drobným živnostníkům daňová přiznání.
Milion živnostníků
U nás v současnosti pracuje zhruba jeden milion živnostníků, tedy lidí, kteří pracují na sebe. Do této skupiny patří i advokáti či tlumočníci. Ti odvedli předloni na daních „pouhých“ 9,2 miliard korun, zatímco čtyři miliony zaměstnanců odvedli 78,6 miliardy.
Konec švarcsystému
V daňové novele by navíc mělo dojít k odstranění švarcsystému, který stále hojně bují v našich ekonomických šířkách. Jde nejčastěji o vyhýbání se vysokým daním a odvodům na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění. Jelikož zaměstnanec odvádí plnou sazbu, zatímco živnostník pracující pro firmu obvykle pouze zákonné minimum.
Paušál již tu je, ale jiný
Dnes už je možné odvádět daně pomocí výdajového paušálu. To znamená procentně vyčíslit výdaje a odečíst je od příjmů. Ze zbytku pak živnostník platí daň. Zmíněná procenta jsou odvislá pouze od druhu vykonávané činnosti. Tuto možnost využívá zhruba polovina všech samostatně výdělečných osob.
U řady profesí totiž je procento paušálního výdaje nepomerně malé. V současnosti je možné, že díky slevám a odečitatelným položkám nemusí někdo platit daň vůbec. To by s novým systémem paušálních výdajů nemohlo být. Bylo by přesně stanoveno jakou daň a jaké odvody musí každý odvést do společné státní kasy.
Motivace začínajících živnostníků v malých městech
Nastavení paušálů daně by muselo být velmi vhodně stanoveno a připraveno tak, aby stimulovalo začínající podnikatele. Hlavní myšlenka bude, že chudší kraj bude platit méně než velký a menší města méně než větší. Tím chce stát pozvolna smazávat rozdíly mezi regiony přesně podle směrnice Evropské unie.
Čtěte dále o daních
Napiště ke článku komentář: