Nová daň pro banky v EU

Květen 27, 2010 by clasic
Rubrika: Daně ve světě, Daňové návrhy 

Evropská komise stále vymýšlí nesmyslnější a nesmyslnější návrhy. Ten nejnovější představuje novou daň, která má od bank v celé unii vybírat peníze. Evropská unie si od nové daně slibuje zlepšení složité situace. Podle odborníků jde o naprostou hloupost. Evropská komise návrhem nové daně chce předcházet záchraně finančních institucí od vlád. Chce jednoduše, aby stát již nemusel krachující instituci bránit. On to do dnes dělat musel? Od čeho máme přeci pojištění vkladů?

Stabilizační daň

Stabilizační daň, tak zní nový název pro zdanění bank, které mají pomoci v krizi a při problémech. Všem se dává za příklad největší zkrachovalá banka Lehman Brother, která musel v září 2008 ukončit svou činnost. Jen pro srovnání v České republice vláda nevydala na „záchranu“ bank ani korunu.

Argumenty komise pro novou daň

Argumenty komise stojí na “nejlepších” základech. Chceme ochránit daňové poplatníky před tím, aby nesli náklady na záchranu bankovního sektoru. Chtějí tak vybudovat systém, který bude sám soběstačný a banky bude zachraňovat z daní, které ostatní vyberou. Je to jakoby podnikatelé platili příspěvky do nějaké sbírky a těm, kteří špatně hospodaří, špatně vedou svou firmu a špatně se rozhodují, pak tyto peníze darovali. A zachránili je. Cítíte zde tu nesmyslnost?

Každá země bude mít samostatnou daň

Evropská komise chce s ohledem na stabilizační daň připravit jednotlivé fondy pro každou zemi v Evropské unii. Tyto fondy budou odděleny od rozpočtů daných vlád a politici k nim nebudou mít žádný přístup. Velmi zajímavé. Tyto fondy budou sloužit výhradně pro stabilizaci bankovního systému.

Stabilizační daň zatím neurčitě

Zatím není stanovena ani výše této daně. Prý k tomu dojde v říjnu 2010. Od června mají o této dani jednat jednotlivé státy. Doufám, že alespoň zde využijí politici svého rozumu a nebudou chtít chránit špatně hospodařící banky penězi těch úspěšných. To přeci samo o sobě popírá logiku hospodářské soutěže.

Stabilizační daň již funguje

V tradičně velmi sociálně přívětivém státě, Švédsku, již určitá forma této daně existuje. Jde o 0,036% ze všech bankovních půjček. Každoročně tak do švédského fondu připluje zhruba 15 miliard Eur. Velmi šlechetné. Co na to říkají hospodářky a ekonomicky hospodařící banky se již nikde neuvádí.

Popření základních ekonomických zákonů

Stabilizační daň popírá ekonomické zákony. Vzniká zde morální hazard, kdy banky nebudou muset  hospodařit zodpovědně. Naslibují svým klientům hory a doly. Nemusejí se bát, že zkrachují. Vždyť je tu stabilizační daň a fondy, takže je z toho vždy někdo dostane. Můžou půjčovat prakticky za nulový úrok, a svým vkladatelům vyplácet obrovské úroky. Vždyť o co jde, fondy ze stabilizační daně vše zaplatí. A nebo ne?

Čtěte dále o daních

FacebookTwitterGoogleBookmark and Share

Napiště ke článku komentář: