Stát doplatí daň ze stavebního spoření

Květen 3, 2011 by clasic
Rubrika: Daně 

Zdá se vám tato informace nelogická. Věřte však tomu, že je skutečně pravdivá. Pro upřesnění jde o daň ze stavebního spoření. Ministerstvo financí musí poslat na účty stavebních spořitelen více než 5 miliard korun. Jde o vrácení původně zdaněné státní podpory. Po nálezu Ústavního soudu bylo potřeba tuto daň zrušit a právoplatně vrátit lidem jejich peníze zpět na účty stavebního spoření.

Daně budou chybět

Samozřejmě ministerstvo financí s touto alternativou nepočítalo a daně budou chybět. V rozpočtu to vytvoří díru, kterou zatím není čím zacelit. Daně, které se měly původně na stavebním spoření vybrat, byly započteny do rozpočtu při jeho schvalování a Ústavní soud tak výrazně ztížil situaci ministrovi financí.

O jakou daň jde?

Aby bylo jasno. Jde o 50% daň, kterou byla zatížena státní podpora za rok 2010 u každé smlouvy ze stavebního spoření. Snížená podpora již byla na účty stavebních spořitelen poslána, avšak zbytek musí nyní ministerstvo financí doplatit. Uvalená 50% daň je totiž podle ÚS neplatná, a tak je potřeba ji poškozeným občanům dorovnat. Lidé tak v podstatě žádnou změnu nepocítí, jen na svém účtu možná uvidí dvojí připisování státní podpory. Jednou zdaněnou a podruhé zbylou část daně, kterou musí stát doplatit.

Jak to bude s daní v budoucnu?

Od roku 2011 zřejmě již dojde k uvalení této daně, jelikož má vláda čas do konce roku znovu projednat návrh a uzákonit ho. Od příštího roku tak státní příspěvek už skutečně klesne o 50% daň na maximálních 2 000 Kč ročně u starých i nových smluv.

Čtěte dále o daních

  • Dále stojí za to přečíst
FacebookTwitterGoogleBookmark and Share

Napiště ke článku komentář: