Zavedení daně Robina Hooda

Květen 14, 2010 by clasic
Rubrika: Daně ve světě 

Daň Robina Hooda představuje slangový výraz pro daň z finančních transakcí (FTT). Jde o to, že by se trh v Evropské unii a celém světě výrazně restrukturalizoval a právě zavedení daně Robina Hooda má k tomuto přispět.

Nové daně, nové příjmy

V naší zemi se k takové dani nejvíce kloní Strana evropských sociálních demokratů a samozřejmě ČSSD, která je pro zvyšování prakticky všech daní – daň Robina Hooda nevyjímaje.

Proč zavádět novou daň?

Jde o daň z finanční transakcí ve výši 0,05% z objemu každého přesunu. Jde tedy o transakce na finančních trzích. Hlavním argumentem pro zavedení daně Robina Hooda, tedy daně z finančních transakcí je ochrana před spekulanty. Ty prý nevytvářejí žádná pracovní místa, jejich transakce jsou čistě za účelem zisku a ve velkých obratech. Proto by daň 0,05% z každé transakce měla spekulanty odradit.

Kolik se na nové dani z transakcí vydělá?

Objem světových transakcí přesahuje 3 000 000 000 000 000 000 Eur, tedy prakticky nepředstavitelné číslo a i tato „nízká“ sazba 0,05% přinese neskutečně velké prostředky. Jde o více než

Zatím se o daní Robina Hooda jedná

V současné situaci se Evropský parlament dohodl pouze na tom, že bude prosazovat daň z transakcí jednotně. A její výnos použije na rozvoj velkých globálních projektů a podporu veřejných služeb. Co si pod tímto pojmem představit zatím nikdo nespecifikoval. Nicméně zatím je Evropská komise k dani Robina Hooda skeptická.

Čtěte dále o daních

FacebookTwitterGoogleBookmark and Share

1 komentář on Zavedení daně Robina Hooda

    [...] This post was mentioned on Twitter by Pavel Krejsa. Pavel Krejsa said: Víte co je daň Robina Hooda? http://is.gd/c94K8 [...]

Napiště ke článku komentář: